Fotograf przestał być już postrzegany, jako osoba, która spełnia tylko i wyłącznie swoją pasję – pstryka zdjęcia. Od niedawna fotograf odbierany jest jako osoba ciężko pracująca – fotograf reklamowy, fotografia biznesowa, fotografia produktowa, fotografia rodzinna, niemowlęca. Każdy odłam fotografii wiąże się z realizacją pasji, ale jest również ciężkim kawałkiem chleba.

Fotografia produktowa zajmuje się przedstawieniem danej „rzeczy” z jak najlepszej strony. Podczas sesji fotograf dba o to by produkt był odpowiednio oświetlony, aby stał na odpowiednim miejscu na odpowiednim tle. Cała otoczka sesji nie może być bardziej absorbująca od samego fotografowanego produktu. Bardzo stylowo i profesjonalnie wyglądają zdjęcia na czarnym lub białym tle.

Fotograf reklamowy bierze udział podczas nagrań reklam. Musi odpowiednio wkomponować się w pracę operatorów, scenarzystów, reżyserów i aktorów. Zdjęcia później są wykorzystywane najczęściej do reklam drukowanych, które pojawiają się w gazetach i czasopismach.

Fotografia biznesowa to dość młody odłam fotografii. Bazuje przede wszystkim na jak najlepszym przedstawieniu firmy. Na fotografiach najczęściej widnieją pracownicy danej firmy, siedziba, jeśli firma tworzy i sprzedaje jakieś produkty to również i produkt możemy spotkać na fotografii biznesowej.

Fotografia niemowlęca to również ciężka praca, gdyż zadbać należy nie tylko o odpowiednią otoczkę zdjęcia, ale również o modela, który często ma zaledwie kilka dni.

Wybierając fotografa każdy powinien pamiętać, iż jest to człowiek z pasją, który ciężko pracuje.