Ciężko wyobrazić sobie samodzielną naukę gry na tak trudnym instrumencie jakim jest pianino. Zwłaszcza, że jeśli wiążemy z tym swoją przyszłość, musimy zacząć już jako dziecko. By dobrze nauczyć się na nim grać musimy być pod czujnym okiem dobrego nauczyciela. Musimy więc trochę zainwestować. Ile konkretnie może kosztować nauka gry na pianinie?

Po pierwsze jeśli chcemy naprawdę dobrze nauczyć się grać na pianinie, musimy mieć je w domu. Nie wystarczy bowiem spędzić czas z pianinem chodząc wyłącznie na lekcje gry na pianinie. Musimy poświęcić dużo czasu na samotne ćwiczenia w domu. Na start warto kupić sensowne używane pianino gdzie koszt zaczyna się od około 2000 zł w górę. Aby móc komfortowo grać wystarczy nam więc pianino kupione za 2000 zł. Nowe pianino dobrej firmy to już wydatek powyżej 10000 zł, czyli dosyć sporo.

Prywatne lekcje gry na pianinie jak się można spodziewać kosztują różnie. Zależy na ile się dany korepetytor ceni. Jedna godzina może kosztować na przykład 50 zł czy 80 zł. Patrząc konkretnie na Kraków to nauka gry na pianinie prowadzona przez dobrych nauczycieli, których znajdziemy w tym serwisie: http://krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/ kosztuje 60 zł za godzinę. Uważam, że stosunek ceny do jakości jest w tym przypadku bardzo korzystny dla ucznia. Pamiętajmy również, że uczęszczając na lekcje gry na pianinie trzeba jeszcze doliczyć cenę biletu, chyba że nauka gry na pianinie odbywa się w naszym domu.

Ile natomiast może kosztować nauka w specjalnej szkole albo akademii muzycznej? Państwowe szkoły muzyczne oferujące także lekcje pianina są oczywiście za darmo, w prywatnych szkołach comiesięczna opłata może wynosić np. około 400-500 zł. Studia pierwszego stopnia mogą być za opłatą semestralną w okolicach 4000 zł.

Nie ulega wątpliwości, że nauka gry na pianinie nie należy do najtańszych. Jednak dla niektórych jeśli chodzi o pasje i sztukę pieniądze się nie liczą. Chwila gdy mogą bezbłędnie zagrać utwór jest dla nich bezcenna. Tak jak dla wielu z tych, którzy mają przywilej tej pięknej gry wysłuchać. Niektórzy mają zapewnione naukę od rodziców od dziecka inni mogą spełnić swoje marzenie o samodzielnym zagraniu na pianinie dopiero gdy są dorośli i sami sobie na nie zarobią. Pianino ma bowiem „to coś” dzięki czemu rozkochuje w sobie wielu ludzi.