Wykańczając lub odnawiając wnętrze mieszkania często stajemy w końcu przed problemem, jaki rodzaj tynku zastosować? Który sprawdzi się najlepiej, o to warto spytać fachowca. Jeśli zaś wszystko robimy sami, zdajmy się na klasykę. Nie bez znaczenia dla nas będzie też łatwość nakładania.

W takim wypadku z pewnością warto postawić na tynki gipsowe. Pamiętajmy, że stosować je można wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, ale praktycznie wszędzie. Wbrew pozorom również w łazienkach. Z jednym tylko zastrzeżeniem, powietrze nie może być zbyt wilgotne, maksymalnie do 70%. Tynki z tej grupy nie są wymagające pod względem podłoża, wystarczy, by miało ono odpowiednią nośność.

Sam proces nanoszenia jest łatwy i szybki, przeważnie wystarczy też jedna warstwa. Rzecz jasna, odpada nam wykańczanie gładzią, gips jest wystarczająco gładki. Biały, neutralny kolor spowoduje natomiast, że w razie ewentualnego malowania takiego podłoża jasną farbą, znacznie zmniejszy się jej zużycie.
Nie bez znaczenia są i inne właściwości fizyczne tynków gipsowych. Należy do nich z pewnością znakomita izolacja termiczna. W bardzo małym stopniu przewodzą bowiem ciepło. Wielu z nas zainteresuje również ich aspekt zdrowotny. Gips, choć dobrze chłonie wilgoć, w razie zbyt suchego powietrza, potrafi bardzo szybko ją oddać. Reguluje tym samym specyficzny mikroklimat w pokojach. Dodatkową zaletą jest możliwość dowolnego fakturowania. Jest to materiał niezwykle plastyczny i poddający się formowaniu.
Wszystko to sprawia, że tego typu tynki cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością na rynku budowlanym. Pamiętajmy jednak o jednej podstawowej wadzie tego rozwiązania. Tynki na bazie gipsu są bardzo mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie należy więc ich stosować w miejscach na to narażonych.

Zobacz też: Tynki maszynowe Kraków | Inside System