Architektura wnętrz rozpoczyna się już na etapie formułowania wstępnych planów przestrzeni oraz dwuwymiarowych i trójwymiarowych studiów koncepcyjnych czy szkiców, które integrują potrzeby przedstawiane przez klienta i są równocześnie oparte na znajomości zasad projektowania wnętrz i teorii ludzkiego zachowania. Finalne projekty wnętrz, które zostaną zaimplementowane do przestrzeni mieszkalnej muszą zostać zatwierdzone przez klienta. Wtedy tak naprawdę projektant kończy swoją pracę, a zaczynają ją fachowcy od wykończeń.

Potwierdzenie, że plany przestrzeni i koncepcje projektowe są bezpieczne, funkcjonalne, odpowiednie pod względem estetycznym i spełniają wszystkie wymagania w zakresie zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i dobrostanu, w tym kodeks, dostępność, wytyczne środowiskowe i zrównoważone powoduje, że projekt jest poprawnie wykonany.

Projektowanie wnętrz to czynność, która wymaga sporego doświadczenia i równie dużej wiedzy ze strony projektanta. Dobór kolorów, materiałów i wykończenia w celu odpowiedniego przekazania koncepcji projektu oraz spełnienia wymagań funkcjonalnych, konserwacyjnych i bezpieczeństwa wcale nie jest szczególnie prostą czynnością.

Praca jaką wykonuje projektant, to również wybór i specyfikacja mebli, osprzętu, wyposażenia i robót stolarskich, w tym rysunki rozmieszczenia i szczegółowy opis produktu oraz dostarczenie dokumentacji kontraktowej w celu ułatwienia wyceny, zakupu i instalacji mebli również jest bardzo ważnym i czasochłonnym punktem. Projektant wnętrz musi specjalizować się w wielu rzeczach. Przygotowanie dokumentów konstrukcyjnych, obejmujących plany, elewacje, szczegóły i specyfikacje to tylko kilka rzeczy, które musi robić.

Jak widać, architektura wnętrz to zajęcie nie dla każdego i trzeba tu wykazać się umiejętnościami i sprytem, by całość ubrać w jeden projekt. Doskonale potrafi to robić ta krakowska projektant wnętrz – www.prostewnetrze.pl.