Zalanie sąsiadów to jeden z największych koszmarów, jakich doświadczyć można mieszkając w bloku wielorodzinnym. Przeciek od sąsiadów z góry to zawsze problem. Przemoknięty sufit, odpadająca farba, trudna do wysuszenia wilgoć i pojawiający się w jej sąsiedztwie grzyb to tylko początek długiej listy problemów. Co robić, gdy pojawią się pierwsze oznaki?


Pierwsze kroki w razie zalania

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakręcić zawór wody i jak najszybciej wezwać pogotowie hydrauliczne. Wiele firm świadczy usługi 24 godziny na dobę, dzięki czemu można liczyć na sprawną pomoc nawet późno w nocy. Szybka reakcja jest niezbędna, aby ograniczyć konsekwencje zalania – zarówno zniszczenia, jak i koszty ich usunięcia. Wezwany na miejsce hydraulik oceni źródło przecieku. Stwierdzi, czy wadliwa jest któraś z rur w ścianach czy jeszcze inny element. Nierzadko powodem zalania sąsiadów może być zapchanie instalacji kanalizacyjnej. Warto i ten element wziąć pod uwagę.

 

Odpowiedzialność za zalanie sąsiadów

Przedstawiciele pogotowia hydraulicznego są w stanie określić przyczynę problemów i orzec, między innymi, czy winny był użytkownik czy też niedopatrzenie po stronie administracji budynku. Tak czy inaczej właścicielom zalanego mieszkania należy się odszkodowanie, które pokryje koszty przywrócenia pomieszczeń do stanu używalności.

By ochronić się przed finansowymi konsekwencjami warto mieć wykupione ubezpieczenie mieszkania – wtedy koszty ratowania własności sąsiadów pokryje ubezpieczyciel. Warto też mieć zawsze pod ręką numer do sprawdzonego hydraulika lub pogotowia hydraulicznego. Szybka reakcja na pierwsze symptomy zalania pozwoli znacznie ograniczyć ewentualne straty, a szukanie numeru w internecie, kiedy woda „leje się na głowę”, na pewno nie odejmuje stresu całemu temu nieprzyjemnemu zdarzeniu.

Hydraulik Kraków